7 intervenții Salvamont Gorj, în 24 de ore

În ultimele 24 de ore, Dispeceratul Național Salvamont a primit 73 de apeluri de urgență. Dintre acestea, 7 solicitări au vizat intervenții ale echipelor Salvamont Gorj, care au acționat pentru acordarea sprijinului persoanelor aflate în dificultate pe trasee montane.
La nivel național, în urma intervențiilor salvamontiștilor, au fost salvate 76 de persoane. 30 dintre acestea au fost transportate la spital cu ambulanțe SAJ, SMURD sau Salvamont, iar restul au fost preluate de aparținători, cu acordul echipelor de intervenție.
Pe lângă apelurile de urgență, Salvamont România a primit și 58 de solicitări pentru informații și sfaturi despre trasee turistice montane. Salvamontiștii recomandă prudență și responsabilitate în activitățile desfășurate la munte, pentru reducerea riscului de accidente.
Mai multe știri: Știri din Gorj · Știri din Târgu Jiu
Pe aceeași temă
ActualitateCampanie gratuită de sterilizare și microcipare, la Turceni
24 august 2026
ActualitateProba poligonului la școala de șoferi ar putea reveni
24 august 2026
ActualitatePrima monedă românească dreptunghiulară! BNR o lansează azi
24 august 2026
ActualitateIluminat modern la Coloana Fără Sfârșit
24 august 2026
Te-ar putea interesa
Ilie Bolojan, chemat să intervină după scumpirea motorinei
24 august 2026
ȘtiriPîslaru: România riscă retrogradarea la „junk” fără legea salarizării
24 august 2026
PoliticăUn primar din Gorj vrea ca PSD-ul să preia noul guvern
24 august 2026
ȘtiriITM Gorj: Sancțiuni de 687.000 lei în cinci zile
24 august 2026

