Turul al doilea al alegerilor prezidențiale din 2025 va avea loc duminică, 18 mai. În această etapă decisivă, se vor confrunta George Simion, liderul AUR, și Nicușor Dan, candidat independent și primar al Capitalei. Românii din diaspora pot vota în perioada 16–18 mai, la orice secție din străinătate, indiferent de reședință.
Secțiile de vot vor fi deschise vineri și sâmbătă între orele 7.00–21.00 (ora locală), iar duminică programul va varia, în funcție de fusul orar. În unele țări, urnele se vor închide la ora 21.00, ora României. Alegătorii prezenți la secție sau la coadă la ora închiderii vor avea la dispoziție încă trei ore pentru a-și exprima votul.
Pentru a vota, românii din afara țării trebuie să aibă un act de identitate valabil emis de statul român. Sunt acceptate: cartea de identitate, buletinul, pașaportul (indiferent de tip), cartea de identitate provizorie și carnetul de serviciu militar (pentru elevii școlilor militare).
Lista completă a celor 965 de secții de votare din străinătate este disponibilă aici.