Consiliul Politic Național al PSD a decis în unanimitate intrarea partidului în guvernul condus de Adrian Veștea. Hotărârea a fost luată în cadrul unei ședințe desfășurate la Vila Lac, unde liderii social-democrați au aprobat și lista de miniștri.
Potrivit informațiilor prezentate, PSD va primi 9 portofolii ministeriale, un post de vicepremier și conducerea Secretariatului General al Guvernului. Lista completă a miniștrilor și programul de guvernare au fost depuse în Parlament seara trecută pentru demararea procedurilor de învestire.
Surse politice susțin că au fost strânse cel puțin 233 de voturi necesare pentru învestirea cabinetului. Audierile miniștrilor sunt programate să înceapă astăzi, în jurul prânzului.
Aceleași surse afirmă că și unii parlamentari AUR ar putea susține noul guvern la vot.