Polițiștii rutieri din Gorj au desfășurat, în perioada 15-21 iunie, acțiuni pentru prevenirea conducerii sub influența alcoolului și a substanțelor psihoactive. În cadrul controalelor au fost testați 3.070 de șoferi cu etilotestul și 19 persoane cu drugtestul.
În urma verificărilor, au fost reținute 37 de permise de conducere pentru consum de alcool și au fost constatate 8 infracțiuni la regimul rutier. De asemenea, 7 sancțiuni au fost aplicate bicicliștilor depistați sub influența alcoolului.
Valoarea totală a sancțiunilor contravenționale aplicate se ridică la aproximativ 53.000 de lei.
Polițiștii gorjeni anunță că astfel de acțiuni vor continua, cu scopul creșterii siguranței rutiere și reducerii riscului de accidente grave.