Fostul subprefect Iani Gârbaciu acuză derapaje grave în Instituția Prefectului Gorj și îl critică direct pe prefectul Șerban Predescu. Declarațiile au fost făcute într-o conferință de presă, unde a vorbit despre modul de conducere din ultimul an.
Gârbaciu susține că a fost marginalizat pentru că a fost vocal. El afirmă că ședințele ar fi fost mutate pentru a-i bloca participarea și că deciziile s-ar fi luat în cercuri restrânse, fără transparență, în funcție de interese politice.
Fostul subprefect mai spune că a fost supus unor presiuni. Acestea ar fi inclus amenințări cu acțiuni în instanță sau retragerea mașinii de serviciu. El consideră că aceste măsuri au avut rolul de a-l reduce la tăcere.
Un alt punct criticat este reorganizarea instituției. Gârbaciu afirmă că ar urma să fie desființate zece posturi și că unele mutări de personal sunt lipsite de logică.
El cere ca profesionalismul să primeze, nu criteriile politice.
Sursa Video: Iani Gârbaciu