Un salariat al Complexului Energetic Oltenia s-a accidentat la locul de muncă ieri, 24 iunie, în cadrul Unitatății Miniere de Carieră Jilț – Nord.
Angajatul, având funcția de conducător formație de lucru, a suferit o accidentare la membrul inferior stâng.
Potrivit companiei, incidentul s-a produs în timpul coborârii de pe transportorul T702. Salariatul efectuase anterior o manevră de introducere a lateralei în buncărul de preluare, moment în care a alunecat și s-a accidentat.
Angajatului i-a fost acordat primul ajutor la fața locului, apoi a fost transportat cu ambulanța la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu pentru investigații și îngrijiri medicale.
Evenimentul a fost comunicat Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj, iar conducerea Complexul Energetic Oltenia a dispus constituirea unei comisii de cercetare a evenimentului.
„În data de 24 iunie 2026, în cadrul UMC Jilț – Sector Jilț Nord, a avut loc un eveniment în urma căruia un salariat având funcția de conducător formație de lucru s-a accidentat la membrul inferior stâng.
Evenimentul s-a produs în timpul coborârii de pe transportorul T702, după efectuarea unei manevre de introducere a lateralei în buncărul de preluare, acesta a alunecat și s-a accidentat la membrul inferior stâng.
Salariatului i-a fost acordat imediat primul ajutor la fața locului, fiind ulterior transportat cu ambulanța la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, pentru investigații și acordarea îngrijirilor medicale de specialitate.
Evenimentul a fost comunicat Inspectoratului Teritorial de Muncă Gorj, conform procedurilor legale în vigoare. Conducerea Societății Complexul Energetic Oltenia a dispus constituirea unei comisii de cercetare a evenimentului, în vederea stabilirii cauzelor și împrejurărilor exacte ale producerii accidentului.” – Complexul Energetic Oltenia