Radio Târgu Jiu — Se aude bine! 97,8 FM

ITM Gorj: Sancțiuni de peste 1,6 milioane lei

ITM Gorj: Sancțiuni de peste 1,6 milioane lei

Inspectoratul Teritorial de Muncă Gorj a efectuat, în luna aprilie, 198 de controale în domeniul relaţiilor de muncă şi al securităţii în muncă.

În urma verificărilor, inspectorii au aplicat 189 de sancţiuni contravenţionale. Valoarea totală a amenzilor este de 1.623.500 lei. Inspectorii de muncă au dispus şi 479 de măsuri obligatorii pentru remedierea problemelor constatate la angajatori.

Tot în luna aprilie, patru firme au fost sancţionate cu 220.000 lei pentru muncă nedeclarată. Societăţile verificate activează în construcţii, comerţ şi servicii suport pentru întreprinderi.

Un angajator din domeniul protecţiei şi pazei, din municipiul Târgu-Jiu, a primit o amendă de 63.000 lei. ITM Gorj a identificat 21 de cazuri în care salariaţii au lucrat câte 24 de ore consecutive.

Mai multe știri: Știri din Gorj · Știri din Târgu Jiu

DistribuieWhatsApp

Pe aceeași temă

Te-ar putea interesa

Radio Târgu Jiu

97,8 FM · Se aude bine!