Radio Târgu Jiu — Se aude bine! 97,8 FM

Jumătate din unitățile ANAF din țară se desființează

Jumătate din unitățile ANAF din țară se desființează

ANAF pregătește o reorganizare majoră a structurii teritoriale. Aproximativ 47% dintre unitățile fiscale ar urma să fie desființate. Măsura vizează reducerea costurilor și creșterea eficienței colectării și va fi aplicată etapizat, pe parcursul mai multor luni.

În prezent există 161 de unități fiscale la nivel național. Aproape jumătate dintre acestea, inclusiv din orașe, municipii și comune, ar putea fi închise. Fiecare județ ar urma să rămână cu un număr redus de structuri funcționale.

Președintele ANAF, Adrian Nica, a precizat că nu vor exista concedieri. Personalul va fi redistribuit către zone cu deficit.

De asemenea, instituția analizează introducerea unor bonusuri și penalizări, fără majorări salariale, în funcție de performanța în colectarea veniturilor.

Mai multe știri: Știri din Gorj · Știri din Târgu Jiu

DistribuieWhatsApp

Pe aceeași temă

Te-ar putea interesa

Radio Târgu Jiu

97,8 FM · Se aude bine!