Ministerul Educației a aprobat și publicat în Monitorul Oficial programa pentru disciplina opțională „Ora de GIS”, destinată elevilor de liceu. Noua materie va putea fi introdusă în oferta educațională a unităților de învățământ începând cu următorul an școlar.
Opționalul se adresează elevilor din clasele a IX-a până la a XII-a, de la filiera teoretică, profilurile real și umanist, indiferent de specializare.
Disciplina are o oră pe săptămână și se desfășoară pe durata unui an școlar complet.
Potrivit Ministerului Educației, „Ora de GIS” combină geografia cu tehnologia informației și vizează aplicații în mediu, urbanism, transport, turism, protecția patrimoniului, managementul riscurilor și sustenabilitate.
Elevii vor lucra cu date și hărți digitale pentru a analiza comunitatea în care trăiesc.