Percheziții în Gorj într-un dosar cu prejudiciu de 5,5 milioane de lei

Polițiștii au făcut 17 percheziții într-un dosar de înșelăciune, fals și tăinuire. O acțiune a avut loc și în județul Gorj, alături de alte verificări în București, Ilfov, Prahova și Brașov.
În cauză sunt vizate patru persoane. Anchetatorii susțin că, din septembrie 2025, cei patru ar fi preluat două firme pe numele unor persoane fără posibilități materiale. Ulterior, în perioada octombrie 2025 - ianuarie 2026, ar fi comandat mărfuri de la 30 de persoane.
Pentru bunurile primite, suspecții ar fi emis bilete la ordin și file CEC, ce au fost refuzate la plată din cauza lipsei banilor în conturi. Prejudiciul estimat pentru cele 30 de persoane afectate este de aproximativ 5,5 milioane de lei.
În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat obiecte, documente și medii de stocare pentru probe.
În aceeași anchetă, au mai avut loc verificări anterior, fiind ridicate bunuri în valoare de aproximativ 147.500 de lei.
Mai multe știri: Știri din Gorj · Știri din Târgu Jiu
Pe aceeași temă
ȘtiriProgramul Rabla ar putea fi modificat din 2027
25 august 2026
Muzeul Județean Gorj „Alexandru Ștefulescu” va intra în reabilitare
25 august 2026
ȘtiriTrei persoane reținute după furturi din magazine din Rovinari
25 august 2026
ȘtiriO nouă rundă de negocieri pentru Legea Salarizării
25 august 2026
Te-ar putea interesa
ActualitateNicușor Dan și partidele fostei coaliții se întâlnesc pentru a rediscuta Legea salarizării
26 august 2026
EvenimentVideo: Incendiu puternic în localitatea gorjeană Câmpu Mare
25 august 2026
ActualitateSe fac angajări la CFR și CFR Călători în mai multe județe, inclusiv în Gorj
25 august 2026
ActualitateCămin de bătrâni inaugurat la Bustuchin
25 august 2026
