Subprefectul județului Gorj, Iani Gârbaciu, a cerut clarificări instituțiilor de mediu după ce senzorii au indicat depășiri repetate ale valorilor-limită pentru particulele poluante PM10 și PM2.5, cu impact direct asupra sănătății populației, mai ales în rândul persoanelor vulnerabile.
Iani Gârbaciu atrage atenția că aceste valori nu reprezintă simple statistici și subliniază că situația este îngrijorătoare, în condițiile în care Gorjul, județ cu zone montane și naturale extinse, înregistrează niveluri ridicate de poluare, iar Târgu Jiu a fost frecvent în topul orașelor poluate.
Subprefectul solicită explicații privind sursele de poluare, controalele efectuate și activitățile din zonele de protecție ale stațiilor de monitorizare, dar și clarificări legate de informarea populației, cerând comunicare publică transparentă și măsuri ferme pentru identificarea cauzelor.
Ieri, 11 ianuarie, indicele pe platforma oficială, calitateaer.ro, a indicat o calitate de un nivel extrem de rău pentru Târgu Jiu.