Un proiect de lege prevede ca românii să poată retrage de la orice bancomat suma exactă dorită, nu doar valorile prestabilite afișate pentru cardurile emise de alte bănci. Inițiativa elimină această limitare impusă de unele ATM-uri.
Proiectul a fost inițiat de senatori din toate partidele parlamentare și prevede că utilizatorii vor putea introduce o sumă personalizată la retragerea de numerar. Măsura nu afectează limitele tehnice sau regulile de securitate.
Inițiatorii susțin că schimbarea presupune actualizări software ale bancomatelor existente, fără investiții majore în infrastructură.
Băncile care nu vor respecta noile prevederi ar putea primi amenzi cuprinse între 50.000 și 100.000 de lei.