Liderii PSD au decis, în ședința Biroului Permanent Național desfășurată astăzi, să își asume guvernarea. Totodată, partidul l-a desemnat pe președintele formațiunii, Sorin Grindeanu, drept propunere de premier pentru formarea unui nou executiv.
Sorin Grindeanu a anunțat constituirea unei echipe de negociere care va discuta cu celelalte formațiuni pro-occidentale din Parlament. Discuțiile vizează un acord politic privind priorități precum PNRR, aderarea la OCDE, programul SAFE și respectarea țintelor de deficit bugetar.
Grindeanu a afirmat că PSD dorește autonomie deplină asupra programului de guvernare și că obiectivul principal îl reprezintă relansarea economică și recâștigarea încrederii populației.