În cadrul unei conferințe de presă la Palatul Victoria, premierul Ilie Bolojan a declarat că săptămâna viitoare este foarte probabil să fie desemnat un nou ministru al Educației.
După demisia lui Daniel David din 22 decembrie, Ilie Bolojan este actualul ministru interimar. Acesta a subliniat că, în perioada în care a deținut portofoliul, a delegat atribuțiile secretarilor de stat, concentrându-se pe deblocarea fondurilor europene, finalizarea obiectivelor din școli și reducerea perioadelor de plată de la 70-80 de zile la 15-20 de zile.
Premierul a mai explicat că pe partea universitară, accentul se va pune pe transparență și calitate.
A menționat necesitatea unor date clare privind absolvenții și performanța universităților, pentru a orienta corect alegerea facultăților și adaptarea educației la cerințele economiei.