Inundații în Deșertul Sahara

Deșertul Sahara a fost inundat pentru prima oară în ultima jumătate de secol, după două zile de ploi abundente.
Imagini din satelit publicate recent de NASA arată cum lacul Iriqui, situat între Zagora și Tata, care a fost uscat timp de 50 de ani, se umple.
Două zile de precipitații în septembrie au depășit mediile anuale în mai multe zone.
Cantitatea de precipitaţii a fost de peste 100 de milimetri într-o perioadă de 24 de ore.
Astfel de ploi, pe care meteorologii le numesc furtuni extratropicale, pot schimba condițiile meteorologice din regiune în anii următori. Pe măsură ce aerul reține mai multă umiditate, acesta favorizează evaporarea și provoacă mai multe furtuni.
Luna trecută, inundațiile din Maroc au provocat moartea a 18 persoane.
Fenomenele extreme în cel mai mare deșert fierbinte din lume nu se vor opri, avertizeză oamenii de știință. Furtuni similare ar putea avea loc în Sahara în viitor din cauza încălzirii globale.
Mai multe știri: Știri din Gorj · Știri din Târgu Jiu
Pe aceeași temă
ActualitateControale ale Gărzii de Mediu în șantierele din Târgu Jiu! S-au aplicat amenzi de peste 187.000 lei
8 august 2026
ActualitateFuria naturii a făcut ravagii
8 august 2026
ActualitateWeber: Încă o reușită pentru Sistemul Energetic Național!
7 august 2026
ActualitateArestat după ce a furat, în repetate rânduri, din magazine
7 august 2026



