Radio Târgu Jiu — Se aude bine! 97,8 FM

Nereguli la certificatele medicale! CNAS a aplicat amenzi de un milion de lei

Nereguli la certificatele medicale! CNAS a aplicat amenzi de un milion de lei

Casele de Asigurări de Sănătate au aplicat amenzi de un milion de lei medicilor care au eliberat concedii medicale cu nerespectarea prevederilor legale.

Potrivit unui raport al CNAS, în 2025 au fost verificați peste 2.600 de medici și aproape 158.000 de certificate medicale, emise pentru mai mult de 95.000 de persoane.

În urma controalelor au fost aplicate 486 de sancțiuni contravenționale, dintre care 144 au fost amenzi.

Printre neregulile descoperite s-au numărat lipsa sau completarea necorespunzătoare a planurilor de urmărire a evoluției bolii, lipsa adeverinței de la angajator și nerespectarea duratei legale pentru acordarea concediilor medicale.

CNAS reamintește că decizia de acordare a concediului medical aparține exclusiv medicului și trebuie să se bazeze pe starea de sănătate a pacientului, nu pe solicitările acestuia.

În cazul eliberării certificatelor medicale fără respectarea obligațiilor legale, medicii pot primi amenzi cuprinse între 5.000 și 11.000 de lei.

Mai multe știri: Știri din Gorj · Știri din Târgu Jiu

DistribuieWhatsApp

Pe aceeași temă

Te-ar putea interesa

Radio Târgu Jiu

97,8 FM · Se aude bine!